طرز تهیه آب قلم

یه زمانی کارگری داشتم که خیلی وضع مالی بدی داشت. یه روز بهش گفتم شما که خرید گوشت سختتونه قلم گوساله بگیرید و آبش رو برای درست کردن سوپ استفاده کنید. یه جوری چپ چپ نگاهم کرد که معلوم بود با خودش فکر کرده بود : " پدر سوخته فکر کرده بچه های من سگن که بهشون استخون بدم! هر چقدر هم بدبخت باشم اندازه استخون لیسیدن فقیر نیستم !!! " خنده

خوب اون با اینکه 6 ماه هرروز خونه من بود و بارها دید من آب قلم تو سوپها و خورشها میزنم هرگز خودش اینکارو نکرد. یا مسئله غرور بود یا تنبلی یا هر چیز دیگری!

مواد لازم :

قلم درشت گوساله ............ یک عدد

پیاز متوسط .................. برای هر کیلو دو عدد

نمک یا ادویه نزنید تا بعدا بتوانید به هر نوع غذایی اضافه کنید.

یک عدد قابلمه بزرگ!

طرز تهیه:

قلم گوساله رو که از قصابی می خرید اغلب خودشون وارد هستند و براتون تکه می کنند اما اگر نکرد بهش بگین هر قلم رو با اره براتون سه تا چهار تکه کنه. اینجوری هم عصاره اش بهتر در میاد و هم تو قابلمه راحت تر جا میشه.

قلمها رو تو خونه آب بکشید ( خیلی وسواس به خرج ندیدن اینقدر میجوشه که هر میکروبی رو منهدم می کنه نیشخند). قلمی که با اره تکه شده یه مقدار خرده یا پودر شده استخوان بهش چسبیده اینا رو هم جدی نگیرید بعد از جوشیدن حل میشه. پیازها رو چهار یا 8 تکه کنید و بریزید رو قلمها و اینقدر آب بریزید تا روی قلمها رو بگیره. روی حرارت بذارین تا جوش بیاد. یه کم کف می کنه که خیلی جدی نگیرید . من معمولا این کار رو آخرشب می کنم و بعد از جوش اومدن زیرش رو کم می کنم تا با حرارت ملایم تمام شب رو بجوشه ( 6-8 ساعت ).

صبح که بیدار شدین زیرش رو خاموش کنید و بذارین سرد بشه. جدی بگیرید چون خیلی داغه , بیش از آب جوش معمولی. بعد از سرد شدن تکه های قلم رو از توش در بیارین و مغز قلمها و چربی روی قلمها رو توی میکسر بریزید و خوب له کنید و با آب قلم مخلوط کنید. آب هر قلم رو به چهار قسمت تقسیم کنید و فریز کنید.

من از قوطی های خالی پنیر یا هر ظرف چهار گوش دیگری استفاده می کنم و یک کیسه فریزر توش میذارم  کیسه رو پر آب قلم می کنم و همونطور به در باز آروم میذارم تو فریزر. بعد از 2 ساعت درش میارم و کیسه و آب قلم رو از ظرف خارج می کنم. کیسه پر از آب قلم فرم چهار گوش به خودش گرفته که برای بسته بندی و فریزر خیلی مناسبه.

برای هر بار سوپ درست کردن برای خودمون ( سه نفر و نصفی ) یه بسته از این آب قلمها کافیه.

/ 30 نظر / 136 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عاطفه

سلام خسته نباشی من یه پسر ام آر دارم با علائم طیف اوتیسم،به خاطر اختلالات گوارشی کمبود رشد هم داره، و اینکه به خاطر ضعیف بودن حس دهانیش غذاهایی مثل سوپ و عدسی هم نمیتونه بخوره. عق میرنه. حالا سؤالم اینه ؛ با آب قلم چه غذاهای دیگه ایی میشه پخت که طعمشو خیلی عوض نکنه خودمون هم بتونیم بخوریم.مثلا خورشتها رو طعمش رو عوض نمیکنه ؟!

مرضیه

مرسي، استفاده كردم.

مامان ساینا

سلام عزیزم ببخشید من ی دختر نه ماهه دارم از چه سنی میتونم آب قلم رو به سوپ اضافه کنم؟ فک کنم الان خیلی زوده و واسش سنگینه

مامان ساینا

ممنون خانم دکتر عزیز. اونوقت آب قلم رو که فریز کردیم تا چند ماه میشه توی فریزر نگهداری کرد؟

bano

سلام.. بعد از پخت اون چربی که بعد از سرد شدن به صورت ژله در میاد رو شما استفاده میکنید؟من شنیدم که باید اون رو جدا کرد و استفاده نکرد...

ماریا

جالب بود. یه نکته جدید و به درد بخور یاد گرفتم. ممنون فقط یه سوال. هر استخون ی که باشه فرقی نمیکنه؟ یا اینکه منظورتون زینگ بود؟

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

شیرین

مرسی عالی بود. سه نفر و نصفی :))) اون نصفی رو خدا واستون حفظ کنه

سلام بسیار عالللللللللی بود ممنونم