شنیسل مرغ

مواد لازم برای چهار تا شش نفر: 

سینه مرغ استخوان گرفته .................... یک عدد

پودر نان خشک .................................. به مقدار لازم حداقل یک لیوان

تخم مرغ .......................................... یک عدد

آرد ................................................. یکی دو قاشق

آبلیمو و نمک و ادویه

طرز تهیه :

برای بار اول این غذا زمان بیشتری از شما خواهد برد آنهم بخاطر تهیه پودر نان است. راحت ترین راه بخصوص در این فصل خرید یکی دو عدد نان باگت و خشک کردن آنها برای نیم تا یکساعت روی بخاری است! حالا شا بنا به ابتکار و زمانتان می توانید نانها را برش بزنید تا زودتر خشک شوند یا در ماکروفر بگذارید یا فقط در دمای اتاق خشکشان کنید یا مثل یک زن کدبانو از قبل خمیرهای داخل باگت را خرد خرد جمع کرده و خشک کنید و یکجا پودر کنید. پودر کردن نانها را هم من در غذاساز انجام می دهم و مراقبم خیلی آرد نشود‘ شما می توانید در هاون بکوبید یا با گوشت کوب به جانشان بیفتید و....

حال می رسیم به سینه مرغ : من اگر وقت داشته باشم سینه مرغ را خودم استخوان می گیرم. استخوان وسط سینه را که جناغ نام دارد ( نه آن جناغی که می شکنند و شرط می بندند یک استخوان با مقطع سه گوش که آخرش غضروفی است) در نظر بگیرید. با نوکچاقوی تیزی این استخوان را از گوشت جدا کنید. چاقو را با تکیه به استخوان جلو ببرید و تا انتهای قسمت غضروفی بروید. ( به عمق حدود دو سه سانتی متر) حالا چاقو را کنار بگذارید و بقیه گوشت را با دست از استخوان جدا کنید. لطفا سوال بیشتری نپرسید هرچه سعی کردم نتوانستم بیش از این توضیح تایپ کنم. این یک کار عملی است که با تجربه باید یاد بگیرید. در مواقع عجله و تنبلی هم که آماده اش را از قصابی می خرم.

حالا سینه مرغ استخوان گرفته را روی تخته کار بگذارید. دست چپ را کامل روی سینه گذاشته به تخته کمی فشارش دهید و با دست دیگر با کمک یک چاقوی بزرگ تیز آنرا به ورقه های حدود یک سانتی متر قطر ببرید. این کار را هم به مرور یاد خواهید گرفت. در خانه سنتی پدر من شنیسل غذای روتینی نبود و من این کار را به مرور و خودم یاد گرفتم پس شما هم می توانید. هر طرف سینه بطور متوسط به سه ورقه تقسیم می شود.روی این تکه ها کمی نمک و آبلیمو بپاشید و حدود 5 تا 10دقیقه بگذارید بماند.

در این فاصله روغن در تابه نچسب بریزید, پودر نان خشکتان را در یک بشقاب بریزید , تخم مرغتان را در یک پیاله بشکنید و با چنگال بزنید , یک کیسه فریزر هم آماده کنید.

تکه های مرغ را یکی یکی در کیسه فریزر محتوی دو قاشق آرد بیندازیدو با تکان دادن کیسه همه جای آنها را آردی کنید بعد در آورده بتکانید تا آرد اضافی اش بریزد , درپیاله تخم مرغ بزنید تا تخم مرغی شود و بعد در پودر نان خشک بزنید. این تکه الان آماده سرخ شدن است اما ترجیحا همه تکه ها را آماده کنید و بعد یکجا به مرحله سرخ کردن بپردازید. من تکه ها را مرتب در یک بشقاب روی هم می چینم. اتفاقی برایشان نمی افتد (بهم نمی چسبند).

در تابه کاملا نچسبی دو سه قاشق روغن بریزید و بگذارید داغ شود. داغی روغن را با یک قطعه از تخم مرغ هم زده تان امتحان کنید.

هر تکه از شنیسل را که در روغن می اندازید سی ثانیهصبر کنید تا روغن دوباره داغ شود و سپس تکه بعدی را بیندازید.

 

 هر تکه حدودا سه تا پنج دقیقه روی شعله متوسط زمان می بردتا طلایی شود. روی دوم همان تکه فقط دو تا سه دقیقه زمان برای سرخ شدن می خواهد. سرو این غذا کنار مشتقات سیب زمینی (سرخ کرده یا پوره سیب زمینی ) دلچسب است.

 

نکته : میتوانید به پودر نان خشک کمی فلفل هم اضافه کنید که برای بزرگترها خوش طعم تر شود.

نکته : من معمولا یک سوپ سریع هم کنار آن می گذارم که حجم کالری و فیبر ورودی به بدن را تعدیل کنم.

نکته : سس تصویر اول این پست سس باربکیو آماده است.

نوش جان.

 

 

/ 55 نظر / 331 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا

من وقتی مرغ ها رو سرخ می کنم بعد از دو یا سه دقیقه لایه ی ارد، تخم مرغ و آرد سوخاری پف می کنه و از مرغ جدا می شه چرا اینجوری می شه؟

مامان حسام جون

سلام خانومى سايتتون رو دوست دارم[قلب]جالبه كه من هم براى پسر بدغذام شنيسل مرغ رو درست ميكنم و ميخوره چون مرغ رو اصلا دوست نداره مگه چرخ شده يا شنيسل[لبخند]

سارا

دقیقا با همین روش شما درست کردم. ۴ مرتبه درست کردم دفعه اول و اخر خیلی خوب و خوشمزه شد دو دفعه دیگه مزه اش خوب بود ولی موادی که به مرغ زدم پف کرد و از مرغ جدا شد.

هدا

سلام.خانم دکتر لطف میکنین اون قیف ها که توش الویه اس و اموزش بدین..بد چشمک میزنن[لبخند]..مرسی از لطفتون

لباس عفاف

ای خدا این پرشین بلاگ پر از باگه..ده بار زدم ادامه مطلب باز نمیکنه.

سارا

لطفا زودتر دستور این قیفها رو بزار تولد پسرم در راهه اگر بشه دست کنم. البته فکر کنم واسه تولد سخت باشه مثلا بخوام 50 تا درست کنم خیلی طول بکشه

نسترن. م

خانوم دکتر جون من هم چندشب پیش همین غذارودرست کردم. عالی شد. ژله ی ابروبادهم. درست کردم. شما که خیلی باسلیقه اید یهژله ی ابروباد خوشگل درست کنید باعکس بذارید همه کیف کنن. ولی من سینه های مرغو برش نزدم اونارو کوبیدم وقدری نازک شد. ممنون خانوم دکترجون

نسترن. م

خانوم دکتر ژله ی ابرو بادی که من درست کردم خامه نداشت توی نت یه سرچ کوچولو بکنید مدلهای جدیدشو میبینید. من هم رژیم دارم وخیلی چیزای پرکالری نمیخورم. خیلی دلم میخداد ببینم شما چطور این ژله رادرست میکنید؟؟؟

نسترن. م

خواهش[گریه][گریه][گریه]

نسترن. م

آخه دوست دارم ببینم خانوم دکتر باسلیقه ای مثل شما چه جوری ژله ی ابروبادو درست میکنه. جون خودم این ژله ای که من میگم فقط ترکیب رنگهاست[قهر][ناراحت][ناراحت][افسوس]