کلاه و شال آرش

طرز بافت:

بافت این شال رو که دیگه توضیح نمیدم چون از این ساده تر نمیشه! تعداد دانه های من 36 تا بود و کشباف دوتایی بافتم یعنی دوتا رو و دوتا زیر.

کلاه : دور سر پسر دلبندتون رو در نظر بگیرید . دور سر آرش 56 سانتی متره. من با این کاموا که نسبتا ضخیم بود 74 تا سر انداختم. رج اول را مطابق دسته بندی زیر ببافید. 

 

رج دوم را طبق همان بافت ادامه دهید و فقط در ستونهایی که زرد رنگ است یکبار پیچ بیندازید. (انشالله پیچ بلدید چون واقعا توضیح دادنش در اینجا برایم سخت است).

رج سوم تا هفتم را ساده ببافید ( دانه های زیر را زیر و رو را رو )

رج هشتم تکرار پیچ هست.

اینکار را ادامه دهید تا ارتفاع بافته شما حدود یک بند انگشت از کلاهی که اندازه سر پسرتان است کوتاهتر شود.(من 18 سانت بافتم).

بعد آخرین دانه را از میل درآورده و نخ را بکشید تا ارتفاع حلقه حدود 10 سانتی متر شود . حلقه بلند شده را از سوزن کاموا بافی رد کنید و سپس سوزن را از تمام دانه های داخل میل رد کنید و یکجا بکشید.

در واقع با این کار تمام دانه ها را در یک دانه کور کرده اید. درز کلاه را ندوزید.

از قسمت وسط جلوی کلاه 16 دانه به یک طرف بشمارید و شروع به دانه گرفتن به سمت وسط و ادامه آن کنید تا در نهایت 32 دانه بگیرید.

دوازده دانه را در وسط ثابت در نظر بگیریدو شروع به بافت ساده کنید طوری که رویه لبه کلاه رج زیر باشد.

رج اول 9 دانه ببافید - دوتا یکی کنید - ده دانه ساده ببافید - دوتا یکی کنید- 9 دانه ببافید.

رج دوم 8 دانه ببافید - دوتا یکی کنید- ده دانه ساده- دوتا یکی - 8 دانه ببافید

رج سوم 7 دانه ببافید - دوتا یکی کنید- ده دانه ساده- دوتا یکی - 7 دانه ببافید

ادامه دهید تا دانه های کناری تمام شود.

همه را یک جا کور کنید.

درز کلاه را بدوزید.

برای بند جلو شش دانه سر بندازید. دوتای کنار هر طرف را بافت پنسی ( همه رجها از رو ) ببافید. و دوتای وسط را ساده (یک رج زیر و یک رج رو) ببافید. قدش که به اندازه پایه لبه کلاه شد کور کرده و با دو دکمه به دوطرف وصل کنید.

من کلاه را از روی این عکس ایده گرفتم و بافتم:

/ 43 نظر / 300 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمیده

گفتی 74 دونه سرانداختی ولی مجموع اینا مه نوشتی 70 تا هست آخرشم فک کنم 4 تا زیر داره نخورده تو این جدوله آره؟

حمیده

از مدلش خیلی خوشم اومد چه نازه. حالا من اگه بخاوم واسه خودم ببافم چه جوری بفهمم چندتا دونه سر بندازم و این ترتیب زی و رو رو با چه نسبتی ببافم؟

شهنام

آرش چه خوشگلی هزار ماشاالله خدا حفظت کنه اما آرش زیر کلاه یه هد ببند درز زیاد داره

بهجت

سلام .بلاخره این کلاه رو برای پسرم بافتم .خیلی قشنگ شده و کلی باعث اعتبار . ممنون [گل] فقط توی نقاب کلاه که دوتایکی می شه به قشنگی کار شما در نیومد. راستی عکس سارافون آوین جون رو نذاشتین . مدل می خوام برای سارافون بهارم .نخ هم خریدم [منتظر]

مبینا

سلام عجب اقا پسر خوش تیپیه این ارش خان کلاه خوشکل هم سرش کرده چه شود تکتم خانوم پسر من سه سالشه دور سرش 52سانته و کاموام هم نسبتا ضخیمه به نظرت چند تا سر بندازم در ضمن میخوام یکم بزرگتر باشه اخه امسال که زمستون تامن این شال و کلاهو ببافم تموم میشه همین تعدا دشما سر بندازم کافیه دیگه یا بزرگ میشه؟ ارش شما چند سالشه ؟مرسی از صبوریت خانومی

مبینا

سلام دکتر اشپز جان من کلاهو بافتم ولی لبه جلوش اصلا خوشگل نشده یعنی مثل شما نشد یه سوال دارم دو تا یکی کردن دونه تون چطور بوده همه از رو یا زیر بودش یا با توجه به بافت از رو یا زیر یا اینکه ردیفهای زیر فقط کور کردین و رو رو بافتین ممنون اگه راهنماییم کنین راستی کور کردن اخر کار از رو بوده یا ردیف زیر مرسی از صبوریتون

فاطمه شفیعیان

سلام خانومی بهت تبریک می گم وب خوب و با انگیزه ای داری خوشم اومد کلاه آرش رو با پیچ های دو دونه ای مشکی برای شوهرم بافتم جالب شد کلاه آوین رو سوراخ هاشو گرفتم و براش لبه کلاه آرش رو گذاشتم و به جای منگوله دکمه بافتنی گذاشتم فک کنم خیلی قشنگ شد همه تعریف کلاه پسرم رو میکردند. حسابی ازت ممنونم

شیرین امیری

شال و کلاهش به کنار عاشق چشمای قشنگ پسرتم ...شبیه چشمای پسر منه گفته بودم نه؟[ماچ]

یلدا

عزیزم کتابای رایگان هم هست تو این سایت دوستان میتونن استفاده کنن مثل: هدایای بافتنی عالی: http://booktolearn.com/?p=1026