دوست عزیزی از من پخت چلو رو پرسیده بودند. معمولا همه خانمهای ایرانی در این مورد تجربیات زیادی دارند که ممنون میشم تجربیات ناقص منو با نظراتتون کامل کنید.


برای تهیه یک چلوی خوب البته جنس و نوع برنج مصرفی خیلی مهمه ولی راهکارهایی هم برای بهتر شدنش هست و یک آدم ناشی ممکنه بهترین برنج رو هم خراب کنه!

خرید برنج : من در این مورد اصلا ادعایی ندارم و فقط یه برنج فروش خوب و انسان و با انصاف دارم که برام برنج خوب ایرانی که از روستای خودش در شمال میاره میفرسته در خونه !!! نیشخند

البته مثلا میدونم که برنج خوب در یک نگاه باید قد بلند باشه و نیمه و شکسته توش نباشه و بوی عطر برنج ایرانی رو بده ( برای بو کردن برنج خشک یه هاه بهش بکنید بوش بهتر در میاد!)

خیس کردن برنج : من برای هر نفر یک پیمانه پلوپز ( یا همون پیمانه قنادی ) برنج در نظر می گیرم. در کاسه می ریزم و با آب ولرم ( نه خیلی گرم نه خیلی سرد ) چند بار کاسه را پر و به آرامی خالی می کنم تا سبوسهای احتمالی روی آب بیایند و بروند اصلا برنج را موقع شستن چنگ نزنید که دانه های برنج می شکند و خوب از آب در نمی آید.

بعد از دوسه بار خالی کردن آب اینبار کاسه را در حدی پر می کنیم که یک بند انگشت آب روی برنج بماند.بازهم حدودا برای هر نفر یک قاشق سرخالی نمک روی برنج بریزید. 

در مورد نوع نمک بحثهایی می شود که در نهایت همه اش به صرفه جویی بانوی ایرانی برمی گردد! والا نمکهای نمکدان معمولی برای اینکار هیچ مشکلی ندارند. من البته نمک مخصوص خیس کردن برنج از سوپر می خرم ( نمک سنگ کمی کوبیده شده است , خالص ولی نه به گندگی تکه های نمک سنگ خونه مادربزرگم!).

نمک را هم خیلی هم نمی زنم. خودش حل می شود و طبق قانون انتشار به همه جا می رسد!

خوب این برنج خیس کرده را حداقل نیم ساعت و حداکثر یک روز کنار بگذارید ( بیش از یک روز را نمکش را بیشتر کرده در یخچال بگذارید و یکساعت قبل پخت از یخچال خارج کنید)

پخت برنج :

در یک قابلمه که گنجایش دم کردن برنج مورد نظرتان را داشته باشد به میزان سه چهارم حجم قابلمه آب بریزید و بگذارید جوش بیاید. ( بخدا از سایز قابلمه سر در نمیارم و در این مورد چشمی عمل می کنم نیشخند ). آب و نمک روی برنج را در ظرف دیگری خالی کنید و برنج را در آب جوش بریزید و درب قابلمه را بگذارید و بالا سرش بایستید تا دوباره جوش بیاید و بعد درب را بردارید. برنج باید کاملا در قابلمه آزاد بجوشد و جایش تنگ نباشد. ( به قولی برنج در آب برقصد ). بگذارید برنج سه چهار دقیقه بجوشد و بعد کمی آب برنج را بچشید. نباید شور باشد فقط باید مزه نمک در آن حس شود. اگر کم نمک به نظرتان آمد از آبی که برنج را در آن خیس کرده بودید و گرنه یک لیوان آب سرد از شیر آب در آن بریزید تا از جوش بیفتد یکی دوقاشق غذاخوری آبلیمو هم در این مرحله به قابلمه اضافه کنید و صبر کنید تا دوباره جوش بیاید.

حکمت آب سرد شوک دادن به برنج و قد کشیدن ان است و حکمت آبلیمو سفید و درخشان شدن برنج شماست.

من برنج را در حدی می جوشانم که دانه آن بین دو انگشت له شود اما هنوز یک نقطه سفت در آن باقیمانده باشد. ( به این حالت می گویند برنج کمی جوانتر است ). برخی هم صبر می کنند تا برنج در یک لحظه قابلمه را پر کند یا روی آب بیاید ( این برنج کاملا پخته و دم کردن کمی نیاز دارد و بعد دم کردن نرمتر است ).

برنج را در صافی بریزید و بلافاصله بچشید. اگر شور است یکی دو لیوان آب سرد روی آن بدهید و اگر نمک آن اندازه است با تکان دادن سبد ( نمیدانم به این حرکت که برنج را کمی بالا می پرانند و دوباره در سبد می ریزند چه میگویند ) آب اضافی آنرا بگیرید و کمی از داغی اش کم کنید. حتما ظرف آبهای داغ را از زیر سبد بردارید تا بخارش به برنج برنگردد و له اش نکند.

در قابلمه یک ملاقه کوچک روغن بریزید و ته دیگ دلخواهتان را روی ان بچینید . من وقتهایی که میخواهم ته دیگ سیب زمینی درست کنم در حینی که برنج می جوشد سیب زمینی را پوست کنده ورقه می کنم و در آب برنج میریزم تا نمک آنرا به خودش بکشدو خوشمزه تر شود.

برنج را روی ته دیگ کوت کنید . به ازای هر پیمانه برنج یک قاشق روغن در ظرفی بریزید و نصف لیوان آب و یک عدد کره 15 گرمی داخل آن بریزید و روی حرارت داغ کنید. ای آب و روغن داغ را از میان سوراخهای کفگیر روی همه جای برنج بریزید و دمکنی گذاشته روی حرارت متوسط گاز بگذارید . بعد از 2-3 دقیقه حرارت را کم کرده و به برنج نیم ساعت تا سه ربع زمان بدهید تا دم بکشد.

من برای دم کردن برنج رژیمی این اب و روغن را نمی دهم و فقط نصف لیوان آب از کنار برنج ته قابلمه میریزم و برنج را دم می کنم. و موقع سرو برای بقیه که رژیم نیستند کره لای برنج می گذارم.

روی برنج ایرانی هم که اغلب با زرشک و زعفران و بادام تف داده و غیره تزیین می شود و می شود زرشک پلو !