یه غذای خوشمزه و قدیمی, مال دوران خونه مامان بزرگها و جمعهایی که این روزها کمتر با اون حجم دور هم جمع میشن. من کلا آدم نوستالژیکی هستم ( میتونین بگین داری پیر میشی ) و با این غذا خیلی حال می کنم. یاد جمعه هایی می افتم که همه خاله ها و بچه هاشون و البته دایی جونم تو باغ بابابزرگ جمع می شدیم و بعد از کلی بازی و بالا پایین دویدن از صبح , ظهر با صدای مامانها دور سفره ای می نشستیم که این غذا ( البته ورژن یه کم ناسالمترش ) و یا آبگوشت توش بود! چه صفایی داشت و ما قدرش رو نمیدونستیم.


اول بگم که هرکی ایده یا روش پخت دیگه ای داره و یا دستور من ناکامله با جون و دل خریدار نظرش هستم. بخصوص شما دایی جون!!! 

بین خودمون باشه یه دایی خیلی شکمو دارم که در مورد غذاهایی که دوست داره دستور پخت هاش حرف نداره !!! چشمکنیشخند

مواد لازم برای دو نفر:

گوشت گوسفندی بی استخوان چربی نگرفته ..................... 400 گرم

پیاز درشت .......................................................... یک عدد

سیب زمینی درشت ............................................. یک عدد

نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و دارچین ..................... مقدارشو تو دستور پخت میگم

لیمو عمانی هسته گرفته و ساییده ......................... یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

پیاز رو خلالی ریز خرد می کنیم و تف می دهیم. اولین مورد اختلاف بین علما همینجاست. برخی سوسولهاش مثل من می گویند در سه تا چهار قاشق روغن سرخ کردنی تف دهید و برخی سنتی ترهاش میگویند در روغن دنبه آب کرده به مقدار زیاد تف دهید و پیازتان هم کوچکتر باشد!!!

خلاصه بعد از مرحله اول گوشتها را به اندازه گردوهای متوسط یا مکعبهای دو تا سه سانتی خرد کنید و در روغن و پیاز داغ بازهم کمی تف دهید . نصف قاشق چایخوری زردچوبه و نصف همین مقدار دارچین هم بزنید .مورد اختلاف بعدی بین علما هم همانطور که اشاره کردم همین قضیه پیاز بود که حتی در ورژن خیلی قدیمی ( زمانی که یخچال به شکل امروزی مورد استفاده نبود ) گوشتها را خالی و بی پیاز و با کمی نمک در روغن دنبه با حرارت ملایم و درب کیپ بسته قابلمه می پختند و بعد در کوزه انبار می کردند و روغنش را هم رویش می دادند تا فاسد نشود. بعد به مرور این گوشتهای انبار شده را در غذا مصرف می کردند.

برگردیم به پخت امروزی و " قرمه روی نون " خودمون : گوشتها که کمی تف خوردند نصف استکان آب اضافه می کنیم و می گذاریم گوشتها دو سه ساعتی با حرارت ملایم در آب و روغن خوب بپزند. و خودشان هم به روغن بیفتند. سپس سیب زمینی را نگینی درشت خرد می کنیم و سرخ کرده همراه با لیمو عمانی در گوشتها می ریزیم و بعد از یکی دو جوش سرو می کنیم. 

کف بشقاب سرو یک تکه نان ترجیحا سنگک بیندازید و قورمه یا قرمه را رویش بریزید و نوش جان.

لازم به ذکر نیست که کنار این غذا ترشی لیته و سیر ترشی کهنه و البته سبزی خوردن تازه خیلی می چسبد.