دوستان قدیمی میدونن که من از لازانیاهای لقمه ای بیش از لایه به لایه معمولی خوشم میاد. فی الواقع از هم پاشیدن لازانیا هنگام سرو اصلا برای من قابل قبول نیست. اینم یه روش دیگه برای لازانیا لقمه ای هست که نسبت به روش قبلی لقمه ها کوچکتر هست و برای مهمانی هایی که تنوع غذا زیاده مناسبتره.


طرز تهیه:

توصیه می کنم قبل از این دستور حتما دستور اصلی لازانیا در این وبلاگ رو مطالعه کنید.

مایه گوشتی لازانیا رو به شکل مایه ماکارونی آماده کنید.

سس سفید رو آماده کنید و کنار بگذارید.

ورقه های لازانیا رو 8 دقیقه بجوشانید و آبکش کنید. ورقه ها را جدا جدا از هم بگذارید تا کمی هوا بخورد و رویه اش آبش را از دست بدهد. در این حالت ورقه کمی چسبنده می شود و برای پیچیدن و رول کردن حالت ایده آلی پیدا می کند.

حالا دیگر مطابق شکل عمل کنید:

سه چهار قاشق از سس سفید را که از قبل آماده کرده اید کف ظرف دیواره بلندی بریزید و رولها را کنار هم روی سس سفید بچینید.

 

بقیه سس سفید را روی رولها بدهید و پنیر پیتزا رنده شده را روی آن بدهید.

 

 

در فر 160درجه (کمی خنکتر از دمای پخت کیک) به مدت سه ربع یا تا وقتی روی لازانیا شروع به طلایی شدن کند بپزید. توجه کنید که نباید بگذارید رویه پنیری کاملا طلایی شود چون در این حالت لازانیا خیلی خشک می شود و لذت خوردن آن کم می شود. 

نکته: هرچه سس سفید بیشتر باشد لازانیا خوشمزه تر و پنیر روی آن کشدار تر می شود. اما چون سس حاوی شیر است اگر خیلی زیاد باشد از ظرف سر می رود و در فر بوی بدی به پا می کند.یک دو سانت سر ظرف را خالی بگذارید.

نوش جان

 

پی نوشت: یه سوال خوب با یه جواب کامل تو کامنتها رد و بدل شد که اینجا میذارمش:

من بالاخره دیروز موفق شدم مواد لازم لازانیا رو استفاده کنم نیشخند اول اینکه قابلمه ام کوچیک بود و ورقه هاتوش جانمی شد بزور چند ورق قرار دادم که بعدا دیدم کاملن بهم چسبیدن و تیکه تیکه می شن. بعد ورقه ها رو خشک چیدم تو ظرف و مواد رو روش و البته این ظرف هم بیضی بود و کلی فضای خالی اطرافش بود برای اینکه لایه های بالایی که بیرون از سس سفید می موند -چون سس ریختم کف ظرف تا ورقه ها نرم بشن- با فویل درشو پوشوندم و سپس کلی وقت دیگه هم گذشت تا آبش خشک شد و تموم شد. کمی ورقه هاش نرم شده بود اما خوب بود خوشمزه شد من دوست داشتم. خلاصه بعلت نبود امکانات کافی همیشه غذاهام خراب می شه

جواب دکتر آشپز:

ز تو بعیده این کارا!!! خوب ورقه لازانیا اولش جا نشه هم از پایین که شروع کنه به نرم شدن سر میخوره میره ته ظرفچشمک
بعدشم بسته به مارک لازانیا داره که بچسبه یا نه. بعضی لازانیا ها لعاب کمتری میدن و نمیچسبن. اونایی که سطح ورقه های خشک براق تره کمتر میچسبن.
ثالثا میتونی تو آب لازانیا موقع جوشیدن یه کم زردچوبه بزنی که جلوی لعاب دادن و چسبیدنشو میگیره
رابعا لازانیا ها که پخت مثل ماکارونی صافش نکن. بذارش زیر شیر آب و آرام آرام آب سرد بریز روش تا پر بشه و سرریز. حرارتش که قابل تحمل شد دستتو بکن تو آب و آرام آرام و دونه دونه ورقه های لازانیا رو از هم جدا کن و از توی قابلمه در بیار و تو سینی یا سبد بچین.