خوشمزه و زیبا. یکی از بهترین پیش غذاهایی که تقریبا هر ذائقه ای می پسندد.


قبلا در این وبلاگ دستور تهیه سوپ شیر را گذاشته بودم. اینبار دستور تهیه سوپ شیر تولد آرش را که مختصری تفاوت دارد با اندازه های مجلسی می گویم:

مواد لازم برای یک مهمانی 25 تا 30 نفره ( همه اش خورده شد!)

جو پوست کنده .............................. 3 پیمانه

گردن مرغ ...................................... دو کیلو

شیر ............................................. دو و نیم کیلو

هویج نگینی .................................. دو لیوان

کرفس نگینی ................................ دو لیوان

کنسرو نخود سبز ........................... یک قوطی

قرص عصاره مرغ ............................ سه تا چهار عدد

جعفری خرد شده .......................... یک دسته

طرز تهیه :

اگر پست مدیریت مهمانی را خوانده باشید تقریبا با مراحل پخت این سوپ آشنا شده اید. جو را بر مبنای این بجوشانید که حداقل باید در لحظه سرو دوازده ساعت جوشیده باشد. من جو را یک شب تا صبح می جوشاینم و صبح همه را با هم فریز می کنم. و بعد در روز مهمانی از صبح یخ زدایی کرده با اب مرغ می جوشانم.

آب مرغ : گردن مرغ را با دو عدد پیاز درشت خرد شده یکساعت بجوشانید. سپس گدنها را از آن بیرون بکشید. آب مرغ شما آماده است. اگر خیلی با بوی مرغ مشکل دارید ( پیاز بوی آن را به مقدار زیاد می گیرد) دو عدد ساقه کرفس درسته هم با گردنها بجوشانید و بعد بیرون بیندازید.

گوشت گردن مرغ را در مصرف خودتان میتوانید پس از استخوان گرفتن به سوپ برگردانید اما در سوپ مجلسی اینکار را نکنید. من اینبار این دو کیلو گوشت گردن مرغ را به الویه ای خوشمزه تبدیل کردم.

خوب جو را با آب مرغ حداقل 8-9 ساعت جوشاندید. حالا یک کیلو شیر را کم کم در حال هم زدن به سوپ اضافه کنید و زیرش را زیاد کرده همچنان گه گاه هم بزنید تا جوش بیاید ( جلوگیری از بریدن شیر). حالا زیر سوپ را کم کرده درب آنرا نیم باز بگذارید تا بجوشد و کم آب شود. دوباره همینکه جا برای یک کیلوی بعدی باز شد ( اگر قابلمه تان خیلی بزرگ است از اول دو کیلو را اضافه کنید) شیر را به همان طریق قبلی اضافه کنید و باز هم بزنید تا جوش بیاید. یکساعت قبل سرو هویج و کرفس را اضافه کنید.

ده دقیقه قبل سرو کنسرو نخود فرنگی را اضافه کنید. و غلظت سوپ را بسنجید. اگر خیلی غلیظ بود با شیر به غلظت مناسب برسانید.

سوپ را که در ظرف سرو کشیدید یک مشت جعفری بریزید و آرام با قاشق هم بزنید. چند برگ هم برای تزیین رویش بریزید.

نوش جان خوشمزهقلب