دستور با تغییراتی آپدیت شد. اینجوری خیلی خوشمزه تر شد.

 

تغییر عکس بخاطر دوستانی که به جای تگ روی عکس معترض بودند انجام شد. خوبه؟!!!

وای وای خداجون عجب چیزی بود و ما از قافله عقب افتاده بودیم.

من تا حالا قلیه ماهی رو فقط یکبار خورده بودم اونم یه ماه ژیش تو یه رستوران و از سر فضولی. از همون قاشق اول از طعم خورش خیلی خوشم اومد اما کیفیت ژایین ماهی اش منو ترغیب به مطالعه و درست کردنش کرد. چند دستور رو از نت خوندم و با تکیه بر دستور شف طیبه که بیش از همه بهش اعتماد داشتم و البته بدون ماهی هایی که جنوبی ها خودشون نام می برن درستش کردم و.....

وای خدا مزه غذای بهشتی میداد. خوشمزه

دستور رو فردا تایپ می کنم نیشخند


مواد لازم برای سه نفر:

ماهی تیلا پیا ........................ دو تکه فیله

گشنیز ................................ 3 بسته

جعفری .............................. یک بسته

شنبلیله ............................ یک بسته

سیر ................................. 4 حبه درشت

پیاز .................................. یک عدد متوسط

تمر هندی ......................... یک بسته

آرد .................................. دو قاشق غذاخوری

 فلفل و زردچوبه

طرز تهیه :

اول چند توضیح کوچولو بدم . دستورهای دوستان جنوبی همش در ادویه ها تخم گشنیز هم داره که من نداشتم و نزدم! یک بسته سبزی همونیه که تو مشهد بهش میگن سبزی نیشابوری و در بسته های نسبتا کوچک بصورت پاک نکرده در سبزی فروشی میفروشن.

تمرهندی را در دولیوان آب حل کنید و صاف کنید. روی تفاله ها یک لیوان دیگر آب بریزیدو بازهم با دست مالش دهید تا تمام عصاره تمرهندی خارج شود. این روش حل کردن تمرهندی نشانه هنر اقتصاد خانواده زن جنوبی است. من بعلت مساله زمان این کار را شب کردم و عصاره بدست آمده را یک شب در یخچال نگه داشتم.

حالا روز بعد است! آب برنج را بگذارید و همزمان با طبخ برنج خورش را هم آماده کنید.

سبزی ها را بشویید و خرد کرده کنار بگذارید.

یک عدد پیاز متوسط را خرد کرده روی حرارت با سه چهار قاشق روغن تف دهید. کمی که پیاز رنگ انداخت سیر را هم ساطوری ریز کرده به آن اضافه کنید. سیر را فقط یک دقیقه با حرارت ملایم تف دهید و مراقب باشید که زود می سوزد. ادویه را هم با سیر اضافه کنید تا کمی تف بخورد. سبزی را بعد از یک دقیقه در قابلمه روی سیر و پیاز بریزید و تف دهید.

نکته : تمر هندی به مقدار زیاد نمک دارد . نمک نزنید تا مرحله آخر و اگر احساس کردید لازم دارد چند دقیقه قبل از سرو نمک بزنید.

نکته : سبزی قلیه را خیلی کمتر از سبزی قورمه تف دهید یعنی حدود 3-5 دقیقه.

برخی عزیزان آرد را هم با یکی دوقاشق روغن تف می دهند تا به اصطلاح بوی خامی آن گرفته شود اما چون قرار است بجوشد به نظر من تف دادن جداگانه نمی خواهد. من آرد را در نهایت روی سبزی پاشیدم و فقط یکی دو چرخ دیگر دادم. و بالاخره عصاره تمر هندی را که در سه لیوان آب حل شده روی سبزی ریختم و پس از جوش آمدن حرارت زیرش را ملایم کردم.

نکته دوم : مهمترین اصل در پخت خورش قلیه ماهی این است که درب قابلمه هرگز کامل بسته نمی شود. درب را نیمه باز بگذارید.

حالا سراغ ماهیها بروید. من بازهم سرخود در دستور اصلی تغییری دادم و آن استفاده از ماهی تیلا پیا بود. جنوبیها ماهی های خاص خودشان را استفاده می کنند اما من که بار اولم بود این غذا را می پختم ریسک نکردم و کم بو ترین ماهی را که می شناختم استفاده کردم!

تحقیقات من در مورد نوع ماهی در نهایت به این نتیجه رسید که با همه فیله های بی استخوان جنوب می شود قلیه پخت. با قزل‌آلا نمی شود قلیه پخت . و در بین ماهی های شمال فقط ازون برون قابل قلیه شدن هستند!

من ماهیها را به تکه های معقول برای خورش بریدم و نصف آنها را سرخ کردم ( بی نمک و ادویه) و چند تکه را هم سرخ نکرده در خورش انداختم. بعد از اضافه کردن ماهی یک ربع تا بیست دقیقه بگذارید بجوشد و بعد سرو کنید.

نوش جان

نقل قول از شف طیبه : خورش قلیه ماهی باید ترش و تند باشد! ( شف طیبه شور را هم گفته که من با شور میانه ندارم!!!)

جناب بیوتکنولوژیست عزیز: برادر جان زن نداری و با قرتی بازیهای خانمهایی که می خواهند خوش تیپ باشند آشنا نیستی! برای یک خانم رژیمی بشقابی که میبینی یک غذای پروپیمان است نیشخند

پی نوشت : ایندفعه بجای سه چهار حبه سیر یک مشت پر از سیر تازه خرد کرده ای که در فریزر داشتم استفاده کردم. خییییییییییییییلی بهتر شد! خوشمزه